Warsztaty

MAZOWIECCY LIDERZY KULTURY

Warsztaty Mazowieccy Liderzy Kultury były kolejnym etapem realizacji programu Kierunek Kultura w 2011 roku. Zorganizowano je z myślą o wybranych przez Zespół Projektowy osobach uczestniczących w poprzednich czterech cyklach warsztatów Kultura tworzy rozwój.

W małej społeczności powodzenie przedsięwzięć kulturalnych zależy niejednokrotnie od zaangażowania pojedynczych osób. Lokalni liderzy inicjują nowe działania, inspirują swoich sąsiadów i znajomych; biorą na siebie największy ciężar związany z organizowaniem wydarzeń. Od ich aktywności i determinacji w dużym stopniu zależy  powodzenie danego przedsięwzięcia.

Celem projektu było wzmocnienie i pogłębienie kompetencji lokalnych Liderów wyłonionych w toku programu Kierunek Kultura. Cykl warsztatów zakładał zarówno wyposażenie ich w niezbędne narzędzia pracy projektowej, jak również pracę nad umiejętnościami miękkimi.
Warsztaty odbyły się w dniach 21-22.03 i 4-5.04.2011 r. w Warszawie.

Liderzy wzięli udział w warsztatach Jarosława Spychały (21.03, Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog), w czasie których ćwiczyli skuteczną komunikację i rozwiązywali filozoficzne zagadnienia przy użyciu klocków LEGO.

Wykład Wojciecha Kłosowskiego zwrócił uwagę uczestników na możliwości animacji kultury jako sposobu otworzenia przed lokalnymi społecznościami różnych form uczestnictwa w kulturze.

Wieczorem uczestników ugościł i podjął w staropolskim stylu Teatr Academia na warszawskiej Pradze. W czasie kolacji Liderzy mieli okazję posłuchać o historii teatru oraz odnowić nawiązane w czasie poprzednich edycji znajomości, spokojnie porozmawiać, wymienić się doświadczeniami.

Na warsztatach Marii Parczewskiej i Janusza Byszewskiego (22.03, Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej)  Liderzy zastanawiali się, czym jest dla nich dom, jakie znaczenie ma w ich życiu sztuka, jakie są ich mocne strony. Mieli też okazję wypróbować poznane podczas warsztatów metody działania – przeprowadzili własne mini-akcje angażujące przechodniów i spacerowiczów z okolic placu Na Rozdrożu i Łazienek Królewskich.

Drugi blok warsztatów odbywał się w Kinokawiarni Stacja Falenica. W sali kinowej urządzonej w zabytkowym budynku stacji kolejowej uczestnicy wzięli udział w warsztatach Ilony Iłowieckiej-Tańskiej (4.04), podczas których mieli okazję zwiększyć swoją wiedzę na temat narzędzi PR oraz kontaktów z mediami. Analizowano m.in. sposób kontaktowania się z dziennikarzami oraz strukturę i zawartość informacji o wydarzeniu kulturalnym.

W czasie warsztatów Wojciecha Kłosowskiego (5.04) uczestnicy sprawdzali, jakie role przyjmują pracując w grupie.  Zastanawiali się,  jak wykorzystywać potencjał wszystkich członków grupy, jak skutecznie współpracować i godzić różne temperamenty, przede wszystkim zaś, jak odnaleźć się w funkcji lidera.
Uczestnicy podkreślali, że warsztaty dostarczyły im wielu inspiracji do dalszego działania i że sama możliwość spotkania z osobami działającymi w podobnej przestrzeni, wymiany doświadczeń i rozmowy była dla nich bardzo cenna.

Projekt Mazowieccy Liderzy Kultury organizowany był w ramach programu Kierunek Kultura 2011 realizowanego we współpracy i przy wsparciu finansowym Biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.