Impreza – obowiązki gościa

Impreza – obowiązki gościa.

Obowiązki gościa przyjęcia:

– Gość musi stawić się punktualnie na umówioną godzinę. Jeżeli coś mu się przydarzy i przychodzi na wizytę spóźniony, powinien wytłumaczyć się i przeprosić gospodarzy. Spóźnianie się bez powodu jest nietaktem wobec gospodarzy.

— Nie można przyprowadzać ze sobą na wizytę nieproszonych gości, nawet najukochańszego chłopca czy dziewczynę. Nie wysyła się też nikogo w zastępstwie. Jeśli wypadnie pilnować młodszego rodzeństwa lub z powodu choroby leżeć w łóżku, trudno! Zabawa przepada.

— Schludne ubranie jest wyrazem szacunku dla gospodarzy. Trzeba więc i o tym pomyśleć. Tak samo jak o umyciu się, uczesaniu włosów i wyczyszczeniu paznokci.

– Zaprzyjaźniony gość może zgłosić chęć pomocy gospodarzom, a gdy zostanie przyjęta, stosować się do udzielanych wskazówek. Pomóc można bardzo wiele, szczególnie na dużym przyjęciu, kiedy jest sporo sprzątania i zmywania, nie mówiąc już o podawaniu napojów i jedzenia.

— Goście bawią się tam, gdzie ich proszono. Nie powinni rozchodzić się po całym mieszkaniu ani szperać po kątach. Barek ojca i kosmetyki mamy to rzeczy „święte” i nietykalne.

— Szanowanie cudzego mieszkania jest podstawową zasadą dobrego zachowania. Nie stawia się mokrych szklanek na politurowanych meblach i na obrusach. Nie wyrzuca się byle gdzie ogryzków, niedopałków, papierków od cukierków itp. Jeśli zrobi się nieumyślnie jakąś szkodę, trzeba starać się ją naprawić.

— Nie krytykuje się ani mieszkania, ani jedzenia. Nie wolno również grymasić lub opowiadać, że w domu jest lepsze jedzenie.

— Najbezpieczniej jest nie nabierać na talerz jednorazowo zbyt dużej porcji. Lepiej jest dobrać ponownie, jeśli jakaś potrawa jest szczególnie smaczna. Miło jest, gdy gość pochwali kulinarne wyczyny gospodyni.

— Nie trzeba mówić bez przerwy o sobie lub ściągać tylko na siebie uwagę zebranych. Pozwólcie i innym dojść do słowa.

— Aby była dobra zabawa, wszyscy powinni się bawić ze wszystkimi. Nie ma mowy o „blokowaniu” jednej osoby przez cały wieczór ani w tańcu, ani nawet w rozmowie.

— Trzeba umieć wyjść w porę. Nie przeciągać wizyty zbyt długo.

— Chłopcy powinni pomyśleć o tym, aby odprowadzić wszystkie dziewczęta do domów, dzieląc między siebie obowiązek towarzyski.