Impreza na 20 osób

Ania – na serze „solan” lub na białym, podsuszonym serze twarogowym.

I rodzaj: kostka „solanu” + plasterek parówki + kropka musztardy.

40 dkg sera „solan” lub białego sera twarogowego, 2 ugotowane parówki, 2 łyżki masła, musztarda, sól.

Ser pokroić w grube plastry, a potem wyciąć z nich kostki. Na każdej przykleić plasterek ugotowanej, wystudzonej i obranej ze skórki parówki. Najlepiej zrobić to masłem wymieszanym z musztardą i z solą. Kropkę z tego masła położyć również na wierzchu parówki.

II rodzaj: kostka „solanu” + plasterek ogórka + trójkącik pomidora.

40 dkg sera „solan” lub białego sera twarogowego,

2 łyżki masła, 1 mały cienki ogórek, 2-3 pomidory, sól.

Przygotować kostki z sera – jak wyżej. Na każdej położyć, przyklejony masłem, plasterek świeżego ogórka obranego ze skórki, a na nim również przyklejony masłem trójkącik wycięty z plasterka pomidora.

Wanda – na białym chlebie.

I rodzaj: kwadracik z chleba + masło pietruszkowe + ryba.

1/2 białego chleba z formy, 1 łyżka posiekanych listków zielonej pietruszki, 1 czubata łyżka masła, 1 ryba wędzona, sól.

Czerstwy chleb, najlepiej z formy, pokroić w cienkie kromki i posmarować masłem pietruszkowym. Robi się je następująco: łyżkę umytych i osuszonych listków pietruszki posiekać jak najdrobniej. Potem rozetrzeć je w miseczce z odrobiną soli, a następnie dodać łyżkę masła i dokładnie rozetrzeć na masę. Kromki chleba posmarowanego masłem pokroić na małe kwadraty. Na każdym z nich położyć kawałek wędzonej ryby.

II rodzaj: kwadracik chleba + pasta z marchwi + „piórko” fryzowanej pietruszki.

1/2 białego chleba z formy, 1 marchew, 1 łyżeczka chrzanu w occie, 3—4 łyżki serka homogenizowanego (tłustego), „fryzowana” pietruszka

Cienkie kromki chleba posmarować pastą z marchwi, pokroić na mniejsze kanapki i ozdobić „piórkiem” pietruszki. Pastę przygotowuje się w następujący sposób: 1 sporą marchew dobrze umyć, oskrobać i zetrzeć na tarce z małymi dziurkami. Wymieszać z łyżeczką chrzanu w occie, solą i homogenizowanym, białym serem twarogowym.

Danusia – na macy, czyli na płatkach dietetycznych.

I rodzaj: kawałek macy + pasta z sera rokpol + winogrono.

1-2 paczki macy, 20 jagód winogrona, 10 dkg rokpolu, 2 łyżki masła, 1 łyżka śmietany.

Macę połamać na małe nieregularne kawałki. Każdy z nich posmarować grubo pastą z rokpolu. W pastę wcisnąć umyte winogrono. Pastę robi się z grubego plasterka sera rokpol rozgniecionego widelcem na miazgę i wymieszanego z masłem. Pastę można rozrzedzić śmietaną.

II rodzaj: kawałek macy + pasta z twarogu, koperku, ogórka i rzodkiewki,

1/2 paczki macy, 4—5 łyżek tłustego serka homogenizowanego, 1/3 ogórka, 4 rzodkiewki, 1 czubata łyżka drobno pokrojonego koperku, sól.

Macę połamać na nieregularne kawałki. Każdy z nich posmarować kopiasto pecynką pasty z homogenizowanego twarogu wymieszanego z solą i drobniutko posiekanym koperkiem, ogórkiem i rzodkiewkami.

Podane powyżej przepisy na kanapki można zmieniać i urozmaicać w zależności od tego, jakimi dysponujemy produktami. Zaletą kanapek jest właśnie to, że nie trzeba do nich szukać w sklepach specjalnych surowców. Liczba kombinacji jest nieograniczona, można więc samemu tworzyć nowe, ciekawe zestawienia produktów. Cała przyjemność polega na tym. aby wymyślić coś nowego, smacznego, a przy tym także kolorowego i apetycznego, niekiedy wręcz zaskakującego.

Planując przyjęcie kanapkowe należy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje kanapek nadają się do transportowania i nie wszystkie można wykonać na kilka godzin wcześniej, gdyż mogą rozmięknąć i stracić świeżość.

Rozdzielając pracę pomiędzy koleżanki trzeba te trudności przewidzieć. A więc kanapki na krakersach najpraktyczniej przydzielić do wykonania gospodyni, ponieważ nie nadają się one do transportowania i powinny być robione jak najpóźniej, żeby krakersy nie zmiękły. Ten rodzaj kanapek najwygodniej jest układać od razu na tacach, na których zostaną podane.