Impreza imieninowa

Jeśli nie planuje się zmywania w czasie przyjęcia, choćby ze względu na szczupłość miejsca w kuchni, trzeba zapewnić odpowiednią liczbę naczyń, jak również przygotować wystarczająco dużo miejsca do składowania naczyń zabrudzonych. Po oczyszczeniu papierem z resztek jedzenia ustawia się je w sterty, segregując według wielkości. Brudne szklanki wygodnie jest gromadzić w pudełkach kartonowych, miednicach itp. W ten sposób ochroni się je przed stłuczeniem. Wolno stojące w różnych miejscach kuchni łatwo się potłuką, gdyż można je niechcący zaczepić i strącić.

A więc dla 25 osób, rezygnując z góry ze zmywania, należy przygotować co najmniej: 25 talerzy, 25 talerzyków do ciasta, 25 widelców, 25 widelczyków lub łyżeczek do ciasta, 25 filiżanek do herbaty i 15 filiżaneczek do kawy (można filiżanki zastąpić szklankami), 50 szklanek lub kieliszków do napojów, 8 półmisków lub tac, na których rozłożone będą kanapki, ciasta itp., 4 tace do wnoszenia napojów i zbierania brudnych naczyń, 3 dzbanki na napoje, 2 dzbanki lub termosy (jeśli przewiduje się podanie kawy), 2 cukiernice i 4 salaterki na sałaty.

– Trzeba zgromadzić także spory zapas lodu. Zwykle nie wystarcza go z największej nawet domowej lodówki, szczególnie wtedy, gdy podaje się dużą ilość chłodzonych napojów, takich jak soki i napoje owocowe, coca-cola itp. Jeśli jest to możliwe, należy kupić blok lodu i trzymać na nim butelki (w dużej miednicy lub kubełku). Jeśli jest to niemożliwe, trzeba poprosić kilka osób (bliżej mieszkających), aby przyniosły lód ze sobą w termosach, i dodawać kostki lodu do szklanek z napojami tuz przed ich podaniem.

Lodówka domowa powinna być rozmrożona poprzedniego dnia, a termostat nastawiony na maksymalne chłodzenie, żeby szybko robił się lód.

— W dniu przyjęcia zaczyna się przygotowania od nakrycia stołu, na którym będą ustawione dania zimnego bufetu. Oczywiście nie musi to być stół w dosłownym tego słowa znaczeniu. Rolę stołu spełnią świetnie szerokie parapety okienne, kilka małych stolików, biurko lub opuszczone klapy w regale z książkami czy meblościance. Stół można nakryć matami albo obrusem. Obrus powinno się starannie rozłożyć i trochę odczekać, aby rozprostowały się na nim ślady zaprasowania.

Następna czynność to dekorowanie stołu kwiatami, ozdobnymi gałązkami krzewów, liśćmi, owocami, a nawet ładnie ułożonymi warzywami. Kwiaty, owoce, a także styl całej dekoracji dobiera się do zastawy i obrusa tak, aby harmonizowały z kolorem nakrycia.

Jesienią dużo jest kwiatów i owoców nadających się znakomicie do udekorowania stołu z zimnymi daniami. Dekoracją może być np. kompozycja z wielobarwnych kwiatów różnej długości, japońska ikebana z kwiatów i gałązek lub też kosz rozmaitych dorodnych owoców ozdobiony pnączami dzikiego wina, stojący pośrodku stołu, a naokoło poustawiane półmiski i nakrycia. Można jednak zrezygnować z symetrii i między półmiskami umieścić kilka barwnych akcentów, stawiając kwiaty w małych wazonikach, a jako główną ozdobę stołu piękny świecznik z kilkoma świecami. Do tego typu nakrycia nadają się doskonale bratki, niskie astry, cynie, drobne dalie i chryzantemy, a także nasturcje.

Jeszcze inaczej można udekorować stół rozstawiając na nim kolorowe świece w małych miseczkach wypełnionych drobnymi barwnymi kwiatkami.

Płaską dekorację stołu mogą stanowić kompozycje z jesiennych kolorowych liści i owoców lub też wielkokwiatowe dalie z kawałkiem zieleni, ułożone na płaskim, szklanym talerzu.

Przy płaskiej kwiatowej dekoracji ładnie wyglądają ustawione pęczkami wysokie cieniutkie świeczki. Można je zapalić wtedy, gdy zechcemy, by goście rozpoczęli jedzenie. Oświetlenie stołu oznaczać będzie zaproszenie do kolacji. Efektowne nakrycie stołu jest nie mniej ważne od kulinarnej strony przyjęcia. Wiele osób lepiej zapamiętuje wygląd pięknego barwnego stołu niż smak potraw. Dlatego też tej ważnej czynności nie można zostawić na ostatnią chwilę. Dekoracja robiona w pośpiechu może się nie udać i solenizantka nie widząc efektu swych starań będzie miała zepsuty humor. Przykład nakrycia stołu i rozmieszczenia na nim naczyń znajdziecie na fotografiach. Przygotowując dom do przyjęcia imieninowych gości nie można zapomnieć o dokładnym sprzątnięciu łazienki i schowaniu osobistych rzeczy domowników, np. koszul, piżam itp., oraz o wyposażeniu jej w odpowiednią ilość papieru higienicznego. Trzeba także powiesić kilka czystych ręczników dla gości, jak również położyć na widocznym miejscu chusteczki higieniczne oraz trochę waty lub ligniny.

Praktycznie jest przygotować w łazience kilka wazonów na kwiaty. Oszczędzi to biegania po całym mieszkaniu w poszukiwaniu zapasowych wazonów w czasie witania przybyłych z bukietami gości.

Solenizantka musi przerwać wszelkie przygotowania w odpowiednim momencie i ubrać się tak wcześnie, aby była gotowa co najmniej na pół godziny przed spodziewanym przybyciem zaproszonych gości. Bardzo ważne jest, by mogła chwileczkę odetchnąć i sprawdzić, czy wszystko jest na miejscu. Powinna ładnie wyglądać i mieć chwilę czasu na odprężenie się. Lepiej zrobić mniej potraw, niż tkwić w kuchni w czasie ogólnej zabawy.