Impreza imieninowa

Całą stronę techniczną przyjęcia należy przygotować zawczasu.

– Ponieważ powierzchnie mieszkalne są najczęściej niewielkie, powinno się, jeśli to tylko możliwe, usunąć z nich zbędne meble i sprzęty ograniczające swobodę poruszania się, a także to wszystko, co ze względu na ciasnotę może łatwo ulec zniszczeniu, a więc różne przedmioty ozdobne, szklane i porcelanowe, fotografie w ramkach za szkłem, doniczki z kwiatami stojące w bliskości przejścia lub w miejscach, skąd łatwo je strącić. Trzeba jednak przy tym zostawić możliwie jak najwięcej mebli do siadania i przewidzieć dużo miejsca na odstawiane przez gości szklanki i talerze. Ponieważ może się także zdarzyć, że ktoś postawi mokrą szklankę na politurowanym meblu, najlepiej ochronić wrażliwe powierzchnie matami lub serwetkami.

— Odpowiednie, nastrojowe światło jest bardzo ważnym elementem zabawy. Za pomocą dyskretnego, przyćmionego oświetlenia można stworzyć mimo dużej nawet liczby osób kameralny nastrój intymności albo pełnym blaskiem świateł atmosferę wesołości. Oświetlenie może ukryć wady lub uwypuklić atrakcyjne szczegóły urządzenia mieszkania, ukazać warte obejrzenia przedmioty. Spróbujcie np. podświetlić tylko jedną ścianę w pokoju, tę, na której rozpięta jest słomiana mata, a na niej wisi kolekcja masek albo znaczków i odznak sportowych, proporczyków itp. Dla dekoracji możecie także wykorzystać zieleń roślin znajdujących się w pokoju. Bardzo ładnie wyglądają lampki choinkowe świecące wśród liści rośliny pnącej się po ścianie. Inny jeszcze nastrój można uzyskać za pomocą dyskretnego światła lamp lub kolorowych świec rozstawionych w różnych punktach mieszkania. Świece nie nadają się jednak jako oświetlenie przy tańcach, gdyż łatwo mogą spowodować pożar. Lampy mogą być przysłonięte specjalnie na tę okazję wykonanymi abażurami. W ten sam sposób można odmienić wygląd lampy wiszącej na suficie, jeśli zamierzacie wykorzystać centralne oświetlenie pokoju. Nad tymi sprawami trzeba zastanowić się wcześniej, a nie w ostatniej chwili przed imieninami, gdyż kupienie kolorowych żarówek, ozdobnych świec, lampionów czy też papierów na własnoręczne zrobienie abażura lub osłony na lampę wymaga czasu. A ponadto trzeba całą instalację wypróbować w przeddzień przyjęcia.

— Następna sprawa to muzyka, szczególnie gdy planuje się tańce. Magnetofon z dobrymi nagraniami lub adapter i atrakcyjne płyty to rzecz najważniejsza, ale przygotowania wymaga jeszcze ich funkcjonowanie. Muszą być tak usytuowane, aby był do nich łatwy dostęp przy zmianie taśm i płyt. Szczególną troską trzeba otoczyć pożyczony sprzęt i płyty, aby przypadkiem nie uległy zniszczeniu. Dlatego najlepiej poprosić jedną lub dwie osoby, aby zajęły się stroną muzyczną zabawy, ustalały program, nie dopuszczały do grania „na żywioł”, zbyt głośno i bez planu, z narażeniem pożyczonych płyt na porysowanie, polanie napojami, poplamienie zatłuszczonymi lub lepkimi od słodyczy palcami albo na inne jeszcze uszkodzenia.

– Jeżeli nie ma w domu wystarczającej liczby talerzy, szklanek, filiżanek do herbaty i kawy, talerzyków do ciasta i sztućców, to trzeba wypożyczyć je od rodziny lub znajomych, starając się, by nie odbiegały od siebie stylem i wyglądem. Powinno się też pomyśleć o zakupieniu bibułkowych serwetek. Przy zimnym bufecie zużywa się ich więcej niż wtedy, gdy wszyscy siedzą przy stole.

Obliczając liczbę potrzebnych naczyń trzeba się zdecydować, czy będzie się zmywać w czasie samego przyjęcia, czy też nie. Najpraktyczniej byłoby zorganizować zmywanie w miarę usuwania tego, co się zabrudzi. Nie trzeba wtedy pożyczać tak wielu sztuk porcelany, szkła i sztućców. W każdym jednak razie nie może być ich mniej niż zaproszonych gości.

Przy planowaniu zmywania trzeba wcześniej przygotować w kuchni dodatkową powierzchnię przeznaczoną do składania brudnych naczyń i osączania umytych. Przy zlewozmywaku nie powinno zabraknąć suchych ścierek i fartuchów dla chętnych do pomocy. (Gospodyni może się sama tym zajmować tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ nie powinna na dłużej oddalać się od gości). W pobliżu zlewozmywaka musi stać pojemnik na śmiecie i resztki z talerzy. Wielkim ułatwieniem jest oczyszczanie brudnych talerzy przed zmywaniem z resztek jedzenia za pomocą papieru higienicznego, kawałków miękkiego papieru lub gąbki.