Impreza imieninowa Party

III ZESTAW (na 10 osób)

• ryba w sosie „curry”

• ryż, przystawki

• krem cytrynowy.

 

RYBA W SOSIE „CURRY”

1,5 kg filetów rybnych, 1 porcja włoszczyzny, sól.

Cały zamrożony blok filetów włożyć do wrzącego wywaru z jarzyn i ugotować. Podzielić na drobne części po ugotowaniu i wyjęciu z wywaru. Kawałki ryby przełożyć do sosu „curry”, podgrzać do temperatury wrzenia i podawać. Sos „curry” należy przyrządzić według przepisu z I zestawu.

 

RYŻ

Przyrządzić – jak w I zestawie.

 

PRZYSTAWKI

Przyrządzić – jak w I zestawie.

 

KREM CYTRYNOWY

10 jajek, 30 dkg cukru, 3 cytryny, 6 łyżeczek żelatyny w proszku, wanilia.

Żelatynę zalać dwukrotnie większą ilością zimnej wody (np. 1 łyżeczkę żelatyny zalać 2 łyżeczkami wody), a gdy spęcznieje, rozprowadzić niewielką ilością wrzątku i zagotować na małym płomieniu. Gdy zawrze, odstawić. Jajka umyć i oddzielić żółtka od białek, uważając, aby nie zmieszać białek z żółtkami, gdyż wtedy trudniej jest ubić pianę. Cytryny dokładnie umyć gorącą wodą, otrzeć z nich skórkę, a następnie wycisnąć sok. W dużym naczyniu ubić z białek pianę, a gdy zesztywnieje, dodawać stopniowo po łyżce kryształu nie zaprzestając ubijania, potem kolejno po jednym żółtku i po łyżeczce soku cytrynowego, a wreszcie utartą skórkę cytrynową dla zapachu. Na końcu, wciąż ubijając, wlewać powoli rozpuszczona, chłodną żelatynę.

Gotowy krem można wlać do szklanej salaterki lub też, jeśli zamierzamy podać go w formie ozdobnej babki, przelać do formy zwilżonej zimną wodą i wysypanej cukrem pudrem. Wstawić do lodówki i oziębić. Przed wyłożeniem babki na szklany półmisek trzeba zanurzyć formę w ciepłej wodzie, aby krem łatwiej z niej wyszedł.