Impreza imieninowa Party

II ZESTAW (na 10 osób)

• kura w sosie „curry”

• ryż, przystawki

• szarlotka.

 

KURA W SOSIE „CURRY”

2 kurczaki po około 1,30 kg, 3 łyżki oleju, 1 plasterek boczku wędzonego (dość gruby), 1/4 I bulionu (może być z kostki), sól.

Kurczaki dobrze umyć i natrzeć solą. Następnie pokroić na niewielkie kawałki, usuwając grubsze kości. W dużym, płaskim rondlu silnie rozgrzać olej, włożyć do niego mięso kurcząt i boczek pokrojony w kosteczkę. Smażyć, mieszając, dopóki mięso nie nabierze ciemno-złocistego koloru. Wtedy zalać bulionem, przykryć garnek, zmniejszyć płomień i zostawić, aby się potrawa wolno dusiła przez 40-45 min. Następnie połączyć z sosem „curry” przyrządzonym jak w I zestawie.

Tak przyrządzona kura nie nadaje się jednak jako potrawa do jedzenia na stojąco, gdyż trzeba ją jeść nożem i widelcem. Chyba że kurę pokroi się na tak małe kawałki, aby nie było przy nich kości, i wtedy niepotrzebny będzie nóż. Taką potrawę można jeść bez siadania przy stole.

 

KURA W SOSIE „CURRY” (sposób uproszczony)

2 upieczone kurczaki po około 1,30 kg każdy.

Kurczaki obrać z kości, pokroić w niewielkie kawałki. Włożyć do gotującego się sosu „curry” przyrządzonego według przepisu podanego w I zestawie i gotować 5 min, żeby mięso kury nabrało aromatu z sosu.

 

RYŻ

Przyrządzić – jak w I zestawie.

 

PRZYSTAWKI

Sałatki — jak w I zestawie.

 

SZARLOTKA Z SUROWYMI JABŁKAMI

50 dkg mąki, 25 dkg masła, 2 żółtka, 3 łyżki gęstej śmietany, 20 dkg cukru pudru, 1 kg jabłek, cukier waniliowy do posypania.

Mąkę przesiać na stolnicę. Na mąkę położyć zimną kostkę masła i jak najdrobniej posiekać nożem razem z mąką. Dodać żółtka, cukier i śmietanę, zagniatając szybkimi ruchami. Gotowe ciasto włożyć do lodówki co najmniej na 1 godz. Następnie rozwałkować i wyłożyć placek na blachę. Umyte jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, wyjąć gniazda nasienne, pokroić na plasterki i ułożyć je rzędami na cieście tak, aby pokryły całą powierzchnię. Przycisnąć nieco, aby się wgniotły w ciasto. Piec w gorącym piekarniku około 20 min. Wyjąć, obficie posypać cukrem pudrem z cukrem waniliowym i pokroić na gorąco.