KIERUNEK KULTURA. UWAGA NA PODMIOTY!

 

W 2012 roku Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki wydało Kierunek Kultura. Uwaga na podmioty! - trzecią publikację w ramach programu Kierunek Kultura.

Publikacja składa się dwóch głównych części: Kierunek Kultura 2012 oraz Miscellanea. Pierwsza zawiera skróconą wersję raportu z przeprowadzonych badań oraz wywiad z Markiem Sztarkiem realizującym działania animacyjne i artystyczne w ramach projektu. Natomiast druga część publikacji to pięć esejów poruszających różne tematy związane z działalnością kulturalną.

 We wstępie redaktor publikacji Wojciech Kłosowski pisze:

"Dla nas Uwaga na podmioty! to wezwanie do patrzenia na pole współczesnej kultury jako na miejsce otwarte na podmiotową aktywność każdego. Jeśli dotychczas w ramach programu Kierunek Kultura podkreślaliśmy znaczenie żywego uczestnictwa w kulturze, to dziś koncentrujemy uwagę na szczególnym rodzaju tego uczestnictwa: na uczestnictwie intencjonalnie zaplanowanym jako wkład w budowanie pola kultury.
Oczywiście żywe uczestnictwo w kulturze jest dla nas nadal kluczową kategorią. Nadal chcemy zapraszać każdego do włączenia się w obiegi kultury. Ale zdajemy sobie sprawę, że ludzie są i zawsze będą różni w swych aspiracjach, osobistych ekspresjach, oczekiwaniach… Abyśmy wszyscy mieli w czym uczestniczyć, niektórzy z nas muszą być aktywniejsi we współtworzeniu kultury, w kreowaniu tego, co następnie inni z satysfakcją będą czytać, oglądać, słuchać, przeżywać… Od tych najaktywniejszych uczestników kultury zależy dziś bardzo wiele. Warto się im bacznie przyglądać.
A więc – uwaga na podmioty!"

 

Publikacja do pobrania tutaj.

Osoby zainteresowane otrzymaniem wersji drukowanej publikacji prosimy o kontakt z koordynatorką projektu, Magdaleną Różycką: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Prezentujemy także pełną wersję raportu Podmioty kultury województwa mazowieckiego 2012 podsumowującego badania prowadzone w ramach projektu Kierunek Kultura 2012. Celem badania było opisanie form i praktyk działania podmiotów kultury w województwie mazowieckim a zasadnicza część badań terenowych została przeprowadzona między 31 marca a 30 czerwca 2012 roku. Raport rozpoczyna się esejem Zamiast wstępu: samotność długodystansowca, który naszym zdaniem dobrze wprowadza czytelnika w badaną materię. Następnie omówiona została zastosowana metodyka, zaprezentowane wyniki badania jakościowego, a dalej, w kolejnych dziesięciu rozdziałach przedstawione w formie esejów poszczególne aspekty badanej rzeczywistości. Na końcu sformułowany został zestaw rekomendacji. Raport uzupełniają załączniki.

Pełna wersja raportu do pobrania tutaj.
Załącznik 1.
Załącznik 2.
Załącznik 3.
Załącznik 4.